Certyfikat diamentów
Nie od dziś wiadomo, że diamenty są najcenniejsze pośród kamieni szlachetnych i stanowią niezwykle piękną dekoracje biżuterii.
Te wspaniałe minerały swoje pochodzenie zawdzięczają specyfice wnętrza Ziemi czyli ekstremalnie wysokiej temperaturze i ciśnieniu. To właśnie tam, z minerałów węgla powstają przepiękne kamienie, które po odpowiedniej obróbce i szlifowaniu zachwycają swym blaskiem i elegancją. Diamenty są dziełem natury, co sprawia, że każdy kamień jest wyjątkowy i posiada unikalne cechy. Wśród ekspertów branży jubilerskiej przyjęto, że wartość diamentu określa się na podstawie 4 parametrów,
KOLOR/BARWA
Naturalne diamenty dostępne są w szerokiej gamie barw. Jednakże warto podkreślić, że tymi najbardziej pożądanymi są diamenty bezbarwne (białe). Te niestety występują w przyrodzie najrzadziej, co oczywiście przekłada się na fakt, że są one jednocześnie najcenniejsze spośród kamieni. Barwa diamentu przekłada się na skalę od D do Z, która dodatkowo jest podzielna na 4 kategorie:
- biały (bezbarwny),
- prawie bezbarwny,
- lekko żółty
- żółty
BIAŁY (BEZBARWNY)
Kamienie w tej kategorii to minerały całkowicie pozbawione koloru, jedynie wytrawne oko eksperta w warunkach laboratoryjnych jest w stanie zauważyć delikatny refleks koloru w kamieniu klasy F, niestety ten sam refleks nie jest możliwy do zauważenia przez przeciętnego obserwatora.
PRAWIE BEZBARWNY
W przypadku kamienia o prawie bezbarwnej barwie jedynie ekspert w odpowiednich warunkach jest w stanie dostrzec delikatne refleksy barw. Co ciekawe kamień tego rodzaju gdy zostanie zakuty w oprawę, sprawia wrażenie krystalicznie czystego a wspomniana barwa jest niedostrzegalna.
LEKKO ŻÓŁTY, ŻÓŁTY
By w diamentach o lekko żółtej barwie dostrzec to delikatne zabarwienie, należy oglądać kamień od góry i mieć pewne doświadczenie w ocenie kamieni, dla laika te żółte refleksy są praktycznie niezauważalne.
Czym jest czystość diamentów?
Biorąc pod uwagę fakt, że Diamenty zostały stworzone dzięki siłom Ziemi warto podkreślić, że mogą one w pewnym stopniu być niedoskonałe w swoim pięknie i mogą ukazywać delikatne niedoskonałości. Będą to zanieczyszczenia, które określane są mianem inkluzji. Ich ilość i rodzaj ma wpływ na ocenę kamienia, której dokonuje się na 5-stopniowej skali
- IF (internally flawless),
- VVS (very very slightly included),
- VS (very slightly included),
- SI (slightly included),
- P (imperfect)
Wybierając biżuterię z tego rodzaju kamieniem szlachetnym np. pierścionek z diamentem postaw na czystość klasy SI1 lub SI2. W ich przypadku niewielkie niedoskonałości nie będą zauważalne gołym okiem, a stosunek jakości do ceny będzie w tym przypadku bardzo dobry. W Rubicello pierścionki są zdobione właśnie kamieniami tej klasy.
Dlaczego tak ważny jest szlif diamentu?
Najpopularniejszym szlifem jubilerskim diamentów jest szlif brylantowy, wynaleziony w XVII wieku, stąd wzięła się nazwa kamienia „brylant”. Szlif diamentu to zdecydowanie najistotniejszym elementem, który kształtuje ostateczne piękno diamentu. Decyduje on o tym w jaki sposób diament będzie odbijał światło. Właściwie oszlifowany kamień będzie odbijał światło tysiącem refleksów, a także będzie wydawał się większy niż inne diamenty o tej samej masie. Na ocenę szlifu mają wpływ: proporcja, symetria, a także rodzaj szlifu, każdy czynnik oceniany jest w 4-stopniowej skali:
- Excellent (doskonały),
- Very Good (bardzo dobry),
- Good (dobry),
- Fair (dostateczny),
Karat – co to jest?
Pewnie niejednokrotnie spotkałeś się z tym określeniem – oznacza ono wagę diamentów, 1 karat (skrót ct) odpowiada 0,20g, 1-karatowy diament waży 100 punktów. Choć wielkość diamentu w karatach ma znaczący wpływ na wartość kamienia pamiętaj jednak, że to właśnie szlif i czystość stanowią jego najważniejsze parametry.
Diament vs brylant – jaka jest różnica?
Diament to kamień naturalny wydobywanym z Ziemi, natomiast brylant jest diamentem już oszlifowanym w szlifie brylantowym. Każdy brylant jest więc diamentem.
W Rubicello kochamy to co piękne, dlatego dzięki w naszej ofercie znaleźć można biżuterię wyposażoną w diamenty o szlifie brylantowym. Uznawany jest on za szczyt osiągnięć sztuki jubilerskiej, dlatego klasyczny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie, a kamień szlifowany w ten sposób, widoczny w planie, jest okrągły.
Certyfikat jakości diamentów
Biżuteria przyozdobiona kamieniami naturalnymi powinna być opatrzona certyfikatem autentyczności. Certyfikat jest dokumentem poświadczającym parametry kamienia ich opis. W opisie certyfikatu znajdują się najważniejsze informacje na temat masy kamienia, barwy, kształtu, czystości, rodzaju szlifu, jakości szlifu i wiele innych informacji o biżuterii.
Kto wystawia certyfikat diamentów?
Certyfikat diamentu może zostać wystawiony przez rzeczoznawcę diamentów oraz firmy posiadające odpowiednie uprawnienia sporządzenia takiego dokumentu. Pamiętaj, że każdy diament powinien być opatrzony certyfikatem wystawianym przez dyplomowanych rzeczoznawców jubilerskich. Kamienie do ok 0.50ct zazwyczaj mają certyfikat wystawiany przez firmę jubilerską, na podstawie zbiorczego certyfikatu.
Międzynarodowe instytuty gemmologiczne:
GEMOLOGICAL INSTITUTE OF AMERICA GIA W latach 40-tych XX GIA stworzył the International Diamond Grading System TM oparty na tzw. 4C
INTERNATIONAL GEMOLOGICAL INSTITUTE IGI został założony w 1945 roku, a jego pierwsze laboratorium powstało w Antwerpii, aktualnie IGI ma największą liczbę oddziałów rozsianych po całym świecie.
HRD ANTWERP The Diamond High Council (Hoge Raad coor Diamant) powstał w 1973.